Bize Soru Sor

"Sorularınızı sormadan önce, DMD (Duchenne Musküler Distrofi) ile ilgili birçok yaygın sorunun yanıtını içeren Sıkça Sorulan Sorular sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Sorularınıza bu sayfada cevap bulamazsanız, aşağıdaki ''Yorum Gönder'' bölümünden sorularınızı iletebilirsiniz. Uzmanlarımız, sorularınıza en kısa sürede cevap verecektir.

Sorularınıza yanıt geldiğinde e-posta ile bilgilendirilmek isterseniz, lütfen ''Google'' hesabınızla giriş yaparak sorularınızı gönderin.

Ayrıca, bize e-posta göndererek de sorularınızı iletebilirsiniz. E-Posta adresimiz: dmd@arti.net

7 Yorumlar

BİLGİLENDİRME: Yorum ve sorularınız sistem yöneticisi tarafından onayladıktan sonra yayınlanacaktır.

 1. Becker hastasıyım 27 yaşındayım hastalığın verdiği ruhsal sıkıntıdan dolayı çok fazlam alkol ve sigara tüketiyorum. Alkol ve sigaranın zararlı olduğunu biliyorum. Ama kaslar üzerinde ne gibi zararları var bilmiyorum. Açıklayabilirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DMD Dayanışma Platformu8 Mart 2024 03:50

   Becker kas distrofisi, kasların zayıflamasına ve erimesine neden olan genetik bir bozukluktur. Alkol ve sigara, kas sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir. Sigara içmek, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sayısını azaltabilir ve bu da kaslara yeterli oksijen gitmemesine yol açabilir. Bu durum, kasların zayıflamasına ve daha hızlı yorulmalarına neden olabilir. Alkol ise kasların iyileşme sürecini yavaşlatabilir ve kasların daha hızlı yıpranmasına neden olabilir. Ayrıca, alkol ve sigara tüketimi genel sağlığı da olumsuz etkileyebilir ve Becker hastalığı gibi kronik bir durumu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, alkol ve sigara tüketiminden kaçınmanız ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz önemlidir.

   Sil
 2. Hemizigot delesyon nedir? Bazı kişilerin tahlilinde hemizigot delesyon yazarken bazılarında sadece delesyon saptanmıştır yazıyor. Aydınlatırsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 3. Slm ben beckerdistofofi hastasiyim 50 yaşındayım bayağı ilerledi hastalığım tedavisi mumkunmudur

  YanıtlaSil
 4. Ducehenne hastası çocuğuma hacamat yaptırabilir miyim zararı olur mu?

  YanıtlaSil
 5. Dvuyzat hakkında bizi bilgilemdirir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DMD Dayanışma Platformu20 Nisan 2024 12:33

   Merhabalar

   Duvyzat (Givinostat) Nedir? DMD Tedavisi İçin Onaylanan İlaç Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

   https://dmd.arti.net/2024/04/Duvyzat.html

   Sil

نموذج الاتصال